Menu

Po co sięgnąć, co przeczytać

Kiedy masz jakieś wątpliwości, idź do biblioteki - Ron Weasley

Kryminały

W umyśle przestępcy

norsevia

"Powieść dla fanów Mentalisty, Milczenia owiec i Kryminalnych zagadek CSI"

Taką informacją kusi nas okładka "Naznaczonych" Udało jej się - skusiłam się.

 

Pierwszy tom powieści Jennifer Lynn Barnes opowiada historię Cassie - dziewczyny, która straciła matkę i żyje w otoczeniu licznej rodziny ojca. Dziewczyna nie czuje się jednak częścią ich świata. Któregoś dnia dostaje szansę na zmianę - jej umiejętności rozszyfrowywania ludzi zostają dostrzeżone przez FBI. Cassie zostaje przyłączona do tajnego programu, w którym młodzi ludzie o niezwykłych uzdolnieniach pomagają rozwiązywać niezamknięte sprawy z przeszłości.

Kiedy po raz pierwszy trafiłam na tę książkę myślałam, że będzie to trochę połączenie kryminału z fantastyką. "Wyjątkowe uzdolnienia" skojarzyły mi się z X-menami i mutacją. Nic z tych rzeczy. Talenty, o których mowa to połączenie obserwacji, intuicji i nauki: odczytywanie emocji, rozpatrywanie wszystkiego poprzez statystykę, wykrywanie kłamstw.

Nie do końca rozumiem do kogo skierowana jest ta książka - z jednej strony mamy grupę nastolatków i ich hormony - ja chronię tego, lecę na tamtego, a tej podobają się obaj. Wątek romansu nie jest mimo to nachalny to raczej dopełnienie fabuły, którego nie dało się uniknąć. Widać, że autorka bardziej skupiła się na tematach kryminalnych - szkoleniu młodych oraz polowaniu na mordercę. Szkolenie jest dosyć ciekawe - nigdy nie wnikałam w takie tematy, a osobiście jestem tak spostrzegawcza jak ślepy chomik, dlatego cały ten wątek zaintrygował mnie (może sama się czegoś nauczę ;) ).

Najbardziej jednak podobały mi się fragmenty "napisane" przez mordercę. To one dają ten dreszczyk emocji tak potrzebny w kryminałach. Są jednak na tyle przerażające, że dziwnie się czuję z myślą o czytającym to nastolatku. Podobne uczucie mam kiedy przy obiedzie oglądam wspomniane "CSI" i w czasie jedzenia na ekranie pokazana jest realistyczna sekcja zwłok.

"Naznaczeni" są powieścią raczej udaną. Zapewne nie jest taka jak współczesne, mocne kryminały, ani te klasyczne z detektywem zbierającym podejrzanych w pokoju i wskazującego przestępce (to był lokaj!), ale ma w sobie potencjał. Wydaje mi się, że jest raczej wstępem do całej serii, niezłym początkiem, po którym kolejne części będą coraz lepsze. Ja na pewno sięgnę. I wam też polecam.

naznaczenibiext43267537

Moja ocena: 6,5/10

Tytuł: Naznaczeni

Autor: Jennifer Lynn Barnes

Dla kogo: Dla młodych dorosłych w zwyż.

Wypijmy, nim zacznie się wojna

wdm.dg

    Zacznijmy od tego, iż czytaniem książek miałem się zająć na emeryturze. Jednak za sprawą przemiłych bibliotekarek i serii książek, którą mam zamiar zachwalać wróciłem na łono czytelników.
     Otóż zostałem przekonany do przeczytania kryminału Dennisa Lehane „Wypijmy zanim zacznie się wojna” i szok jaki przeżyłem po 10 letniej przerwie od zgłębiania literatury zmusił mnie do przeczytania całej serii książek o parze detektywów Kenzi – Genaro.
      Styl w jakim pisze Lehane jest rewelacyjny. Ani przez chwile nie pozwala nam się nudzić, książki nasycone są czarnym humorem, a akcja i jej zwroty sprawiają, że ciężko się oderwać od lektury. Iskrzenie między parą wspólników powoduje, że z niecierpliwością człowiek zagłębia się w historię oczekując jej rozwinięcia, a po skończeniu jednej części szuka się
następnej.


Seria składa się z sześciu książek:
1. Wypijmy, nim zacznie się wojna, 2005
2. Ciemności, weź mnie za rękę, 2005
3. Pułapka zza grobu, 2006
4. Gdzie jesteś, Amando?, 2008
5. Modlitwy o deszcz, 2009
6. Mila księżycowego światła, 2011


Pomimo, że nie są one połączone, to polecam jednak czytać w kolejności
powstania. Na pewno nie będziecie zawiedzeni!

Pozdrawiam
Alx

wypijmy zanim zacznie się wojna

Recenzja czytelnika biorąca udział w styczniowej edycji konkursu.

Najlepsze na świecie

wdm.dg

    Bardzo chciałam napisać jakąś recenzję, któregoś z kryminałów Joanny Chmielewskiej. Przez długi czas coś mnie jednak stopowało. Odkryłam wreszcie co! Ja po prostu nie znam takich słów, którymi mogłabym opisać jak wspaniałe są to książki.

 

     Książki Joanny Chmielewskiej są po prostu: najlepsze, pozytywne, super, fajne, cudowne, ciekawe, doskonałe, świetne, perfekcyjne, nieziemskie, fajowe, wyśmienite, pyszne, radosne, genialne, znakomite, odlotowe, mistrzowskie, rewelacyjne, fenomenalne, bombowe, fantastyczne, niezwykłe, niesamowite. I już :)

 

    A tak serio to uwielbiam w książkach tej autorki poczucie humoru, pozytywnych bohaterów (zawsze lekko szurniętych - w dobrym sensie), sposób opisywania świata i zdarzeń oraz pomysły. Wszystko to co składa się na dobrą powieść.

 

A to moje osobiste ulubione tytuły (kolejność przypadkowa - wszystkie są nr 1):

  • Harpie
  • Boczne drogi
  • Studnie przodków
  • Wszyscy jesteśmy podejrzani
  • Wszystko czerwone

boczne drogiHarpiestudnie przodkówwszystko czerwonewszystcy jesteśmy podejrzani

Porachunki z przygodą

wdm.dg

Książki przygodowe dla młodzieży mogą być równie ekscytujące jak te dla dorosłych. Najlepszym przykładem tego jest cykl „Porachunki z przygodą” Krzysztofa Petka.

Cykl ten jest dowodem na to, że polskie powieści są równie fascynujące jak te amerykańskie, potrafią całkowicie pochłonąć czytelnika. A dzięki temu, że wszystkie przygody dzieją się w Polsce czytający może poczuć się jakby sam był bohaterem, odkrywał tajemnice miejsc, które zna, które są tuż obok niego.

Zamki, skarby, pościgi, strzelaniny, złodzieje, mordercy, wyprawy, toksyny, jaskinie, niebezpieczeństwo. To wszystko można przeżyć, poczuć smak prawdziwej przygody. Wystarczy sięgnąć po jedną z tych niesamowitych książek.

Dodatkowym atutem tego cyklu jest fakt, że właściwie może go z przyjemnością przeczytać każdy. Młody, nie zawsze już pełnoletni czytelnik, znajdzie wreszcie powieść, w której został potraktowany poważnie – żadnych tekstów typu – PIF-PAF. Czytelnik dorosły znajdzie po prostu dobry kryminał.

Autor cyklu osiągnął rzecz, która w tego typu powieściach jest bardzo niezwykła – ma się ochotę przeczytać to jeszcze raz. Czytelnik już wie jak się książka się skończy, jakie przygody przeżyją bohaterowie, a jednak któregoś dnia znowu sięgnie po te książki. I jeszcze raz. I jeszcze… Cyklu „Porachunki z przygodą” po prostu nigdy nie ma się dość.

 

Cykl „Porachunki z przygodą”:

>Bezlitosna fala

>Czarna walizka

>Kamienna pułapka

>Kolekcja Łowcy Cieni

>Koszmarna przesyłka

>Mroczny labirynt

>Ostatnia zagadka

>Tajemnica deszczowej nocy

>Trzy dni od teraz

>Wszystko w swoim czasie

© Po co sięgnąć, co przeczytać
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci