Menu

Po co sięgnąć, co przeczytać

Kiedy masz jakieś wątpliwości, idź do biblioteki - Ron Weasley

W świecie Zofii

wdm.dg

   Jest takie pytanie, które towarzyszy człowiekowi od dawna, nad którym ja również często się zastanawiam. Pytanie, które zabiera spokój, sięga bardzo głęboko i omija sferę materii - ile w człowieku jest ducha? Czy jest w ogóle? "Szukajcie a znajdziecie" twierdzi apostoł Mateusz - i ludzie szukają...

     I ja wciąż, niczym zdziwiony filozof podążam ku zrozumieniu, szukam odpowiedzi. Na mojej drodze pojawiła się książka pod tytułem "Świat Zofii", która okazała się świetnym towarzyszem w mojej wędrówce. Dzięki niej do moich poszukiwań dołączyła piętnastoletnia Zofia Amundus - główna bohaterka oraz jej nauczyciel filozofii Albert Knox, a wraz z nimi świat filozofów: począwszy od tych od przyrody, a kończąc na myślicielach współczesnych.

    Ale "Świat Zofii" to nie tylko nudny wykład filozoficzny ( o ile mogą być one nudne :) pozdrowienia dla mojego wykładowcy :) ) , to również perypetie bohaterki: tajemnicza kartka, którą dostaje przed tuż przed urodzinami, czy zagadkowa postać Hildy Moller Knag. Radość czytania ma w tej powieści dwa wymiary: główny - przygodowy, który sprawia, że motyw naukowy przyswaja się bez narzekania. Bohaterka, za sprawą Alberta zaczyna rozumieć jak istotne są pytania o byt. Pytania "skąd jesteśmy" i "dokąd zmierzamy" po stokroć cisnęło im się na usta, a wraz z nimi myślał nad tym czytelnik.

    Myślę, że młodziutka Zofia wcale nie żałuje, ze przyszło jej skrzyżować swe losy ze ścieżką nauczyciela od filozofii, a i ja nie płaczę nad tym, że na moich półkach zagościł "Świat Zofii".

Polecam każdemu.

świat zofii

 

Kasia

© Po co sięgnąć, co przeczytać
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci